Maja R. Mihovec

Barva mila

9. november 2016    194 ogledov

Postopek izdelave mila doma je danes tudi v našem okolju postal ponovno splošno znan. Ni ga težko izdelati, je pa nevarno. Navodilom je potrebno točno slediti in jih razumeti. Osnovna naloga mila, trdega ali tekočega, je da našo kožo razmasti, očisti in je ne izsuši preveč. Domača mila iz kvalitetnih maščob ter z glicerolom, ki se je tvoril v postopku tvorbe mila temu povsem zadostijo. Naša koža bo to prednost hitro prepoznala in se temu ustrezno odzvala. 

Predvsem trdo milo je tisto, ki nam ponuja ogromno ustvarjalnim možnosti, tako glede oblikovanja, kot tudi glede vkomponiranja različnih dodatkov. Ti dodatki so lahko z namenom doseganja posebnih efektov, kot je npr. piling ali dodatna pena, lahko so z namenom odišavljanja, kot so npr. eterična olja, ali pa so z namenom obarvanja in s tem doseganja bolj privlačnega videza. Tokrat izpostavljamo temo obarvanja trdega mila, ki pa pri marsikaterem dodatku ponuja še kaj več. Možnosti imamo res veliko. 

Zdravilne rastline

Posušene zdravilne rastline se bodo v milu razbarvale, mila ne bodo obarvale, pa tudi kakšnega posebnega zdravilnega učinka v milu ne bodo pustile. Ker pa se posušeni cvetni lističi nekaterih rastlin res intenzivne in lepe barve (npr. ognjič, plavica, rdeča vrtnica, sivka, kopriva, resa) jih lahko uporabimo tako, da jih posujemo po površini mila, ki smo ga pravkar nalili v kalupe. Rastlinski material se bo prilepil na milo in se ne bo razbarval. Lahko se celo malo poigramo ter po želji lističe zmeljemo ali pustimo cele, odvisno od tega kakšen vizualni efekt želimo. Lahko jih uporabimo kot nekakšen barvni prah, posujemo v pasovih ali drugih oblikah.

Gline

Naravne gline lepo obarvajo milo v svojem odtenku. S pomočjo gline lahko tako milo obarvamo na rdeče, rumeno-rjavo ali sivo. Zelena glina je praviloma presvetla, da bi pustila kakšno barvo, bela pa bo milu dodala belino. Količina dodane gline bo določala intenzivnost barve mila. Pozorni moramo biti na to, da glina reducira vodo in naredi milo bolj trdo. Mila z glino, sploh če jih kombiniramo še s primernimi eteričnimi olji, so odločna pri mastni in aknasti koži. Glina sicer deluje blagodejno, zdravilno in detoksikacijsko in je zelo dobrodošel dodatek v milu.

Sladkorji

Vse kar je sladkega bo naše milo obarvalo v lepo medeno barvo. Poleg tega sladkoba pripomore tudi k boljšemu tvorjenju pene. Smo pač navajeni, da se milo peni. Tako lahko v milo dodamo beli ali rjavi sladkor, melaso, med, sirup in podobno.

Soli

Sol v milu je super dodatek. Uporabimo lahko fino mleto ali grobo, morsko ali kameno … Milo bo naredila bolj belo in predvsem zelo trdo. Vendar pa pri uporabi na koži ne bo groba. Deluje sproščujoče in dezinfekcijsko. Sol naredi tudi prav posebno strukturo mila.

Toliko za začetek. Naslednjič pa obdelamo še kakšne dodatke in količine. 

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...