Ambicioznost je velikokrat opredeljena kot velika želja, da bi dosegli zastavljeni cilj, ki smo si ga zadali in je močno povezana z motivacijo in vztrajanjem pri uresničitvi cilja. Veliko mero pri realizaciji zastavljenega cilja pa imata tudi vztrajnost in odločnost, da ne odnehamo ob prvi oviri ali neuspehu. Zelo nam pomaga na poti do želenega uspeha ali katerega koli področja v življenju. Poznamo dve vrsti ambicij - zdravo in nezdravo.
Ambicija lahko postane močnejša okrepimo jo tako, da si močno želimo doseči zastavljen cilj, ker imamo višja pričakovanja kot doslej, okrepimo jo pa lahko seveda še zato, ker smo nezadovoljni s trenutnim položajem v življenju – na osebnem ali kariernem področju. Ko se odločimo, da želimo nekaj doseči, si to močno želimo in ne tekmujemo, je ambicija zdrava, saj gre za željo po spremembi v našem življenju.
Zgodi se lahko tudi, da ambiciozni postanemo, ko se želimo komu dokazovati, kako sposobni smo na posameznih področjih v življenju, ko imamo željo po večjem ugledu, da bi nas nekdo občudoval ali nas imel raje. Ko se dokazujemo staršem, učiteljem, prijateljem, sodelavcem in ostalemu okolju, govorimo o nezdravi ambiciji. Pri tej ambiciji ne gre za to, da bi si sami želeli nekaj spremeniti ali napredovati v življenju. Nezdrava ambicija se opazi na osebnostni rasti in uspehu, s katero skrivamo vse naše pomanjkljivosti ali nizko samozavest.
Ko smo močno ambiciozni, pazimo, da nas ambicioznost ne žene tako daleč, da lahko kaj tudi izgubimo. S pohlepom lahko več izgubimo, kot dobimo. Pazimo na kaotičnost, ki se nam lahko zgodi in nas pripelje do kritičnih rezultatov. Lahko se poslabšajo odnosi v družini, na delovnem mestu, naše udobje in druga področja. Ne dovolimo si, da bi prišli do cilja preko »trupel«, bodimo pošteni in verodostojni ter spoštujmo sebe in druge.
Nikakor pa ne smemo pozabiti nase, si vzeti počitek ter nadaljevati pot do cilja tudi čez nekaj dni, če je potrebno.
Dokazovanje izhaja iz preteklih vzorcev, ki smo jih bili deležni že kot otroci. Takrat so nas primerjali z vrstniki, v poznejših letih pa s sodelavci. Ko smo ambiciozni, se vprašamo, zaradi koga smo ambiciozni? Zaradi sebe ali okolice - si res želimo spremembe na določenem področju izključno zaradi sebe, ali se želimo izpostavljati in kazati v lepši luči, v blišču, da bi bili všeč drugim?
Okolica nas včasih podpira pri naši realizaciji cilja, včasih ne, saj nas ne razume in ne pozna ne nas, ne našega izziva. Je pa priporočljivo sprejeti kakšen nasvet ali opazko, da preveč hitimo in brezglavo letamo. Vsaj ustavimo se in razmislimo.
V procesu do realizacije zastavljenega cilja, ki nas bo vodila močna želja in motivacija, se bomo veliko naučili in dobili nove izkušnje. Med drugim bomo spoznavali sebe in našo potrpežljivost ter vztrajnost na tej poti. Nad rezultatom bomo presenečeni.
"Znati je treba postaviti meje lastnim ambicijam, norost je, če hočemo tisto, česar ne moremo imeti. "- Pindar
Ste tudi vi ambiciozni, poznate zdravo in nezdravo ambicijo? Ali prepoznate katera je katera? Med obema je zelo tenka linija – bodite pozorni zaradi koga ste ambiciozni.