Anina Derkovič

Capoeira Energy™ - učinki vadbe - 4. del

27. oktober 2010    37 ogledov

Kako se učinki vadbe poznajo tudi v vsakdanjem življenju?

Učinki vadbe niso omejeni zgolj na vadbeno uro, pač pa se uporabnost naučenega razteza tudi na vsakdanje življenje, odnose in učinkovitost na delovnem mestu. Preko ubeseditve telesne izkušnje pride do integracije spoznanj na različnih nivojih oz. področjih:
• Večje fleksibilnost na fleksibilnost na telesnem področju doprinese k boljši fleksibilnosti tudi na  področju razmišljanja in medsebojnih interakcijah.
• Sposobnost osredotočanja pri izvajanju določenega giba se kaže pri večji koncentraciji in zbranosti pri  delu.
• Center telesa, ki se ga med vadbo učimo zaznavati (točka, ki ohranja telo v ravnovesju), se v vsakdanjem življenju kaže sposobnost ohranjati kot večja stabilnost in ohranjanje »treznosti« v  konfliktnih situacijah;
• Preseganje avtomatične reakcije ob napadu (boj, beg ali zamrznitev) se v vsakdanjem življenju opazi kot sposobnost, da npr. pred verbalnim napadom ne odreagiramo impulzivno z užaljenostjo, prizadetostjo ali agresijo, pač pa smo sposobni manj čustvenega in bolj primernega odziva.
• Preko vaj, ki jih delamo v paru, kjer se jasno izmenjujejo vloge (voditi in biti voden, prevzeti iniciativo in odgovornost, zaupati in se pustiti voditi) dobimo boljši občutek zase in za drugega človeka. Delo v paru nam pokaže, kako postaviti zdrave meje meje in jih hkrati spoštovati tudi pri drugemu. To nam v  medosebnih odnosih omogoča, da ohranimo lastno individualnost in hkrati fleksibilnost.
• Med vadbo se učimo zaznavati in sproščati stres, jezo, zamere s  kombinacijo pravilnega dihanja in preprostih vaj. Prepoznavanje, kdaj smo pod stresom in kaj narediti v takem primeru je vedenje, ki dolgoročno pripomore h kvaliteti našega zdravja in preprečuje poklicno izgorelost.

Potek Vadbe

Ogrevanje: Kombinacija statične vadbe (pilates), dinamičnih plesnih korakov (afriški plesi), izolacija posameznih delov telesa, krepitev posameznih mišičnih sklopov, raztegovanje telsa. Pri izvajanju vseh vaj smo pozorni na pravilno dihanje.

Osrednji del zajema učenje osnov Capoeire in drugih borilnih veščin podane na način, da jih lahko izvaja vsak. Pomemben del vadbe je tudi delo v paru, kjer se učimo vspostavljati harmonično komunikacijo s partnerjem ob spremljavi glasbe.

Stoječa meditacija: Na koncu obrnemo pozornost navznoter in se zavemo lastne energije. Sledi zbiranje energije s posebnimi gibi in dihanjem, repitev energetskega telesa in njegovih meja ter prebudimo moč notranjega bojevnika Zaključimo z centriranjem telesa in prizemljevanjem z meditacijo "Hara line".

Vir: www.anina.derkovic.com
Deli svoje mnenje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...