Althea, center Zdravja in Harmonije

Či energija in meridijani

piše: Nena Veber
12. avgust 2013    1753 ogledov

Tradicionalna kitajska medicina (TKM) z izrazom ČI, QI, CHI ali življenjska energija poimenuje univerzalno, vseprisotno energijo življenja, ki tvori vesolje, neprestano kroži, nastaja in se porablja, ter s svojim gibanjem in spreminjanjem posledično deluje in vpliva na vse ostale pojavne oblike.

 

ČI energija, ki jo Indijska filozofija in medicina imenujeta prana, jogiji pa prana wayu, neprestano kroži tudi v človeškem telesu, nastaja, se porablja, prežema vsa tkiva in vse celice. ČI energija v 24 urah enkrat zaokroži po telesu, ter skrbi za aktivacijo in vzdrževanje vseh življenjskih procesov in nemoteno delovanje notranjih organov in sistemov. 

Glede na izvor poznamo prirojeno ČI in pridobljeno ČI energijo, ki sta med seboj povezani in odvisni druga od druge. 

Prirojeni ČI se skladišči v ledvicah in se od tam širi po celem telesu, vzpodbuja in podpira aktivnosti naših notranjih organov in tkiv. Prirojeni ČI se po rojstvu s pomočjo hrane in dihanja dopolnjuje s pridobljenim ČI-jem. Življenjska ČI energija v našem telesu neprestano deluje, če se njeno gibanje in aktivnosti ustavijo, se ustavijo tudi življenjske aktivnosti telesa. Močna ČI energija je osnova za dobro zdravje, šibka ali pomanjkljiva ČI energija pa postopoma privede do nastanka bolezni. 

 

Meridijani

 

Meridijani so energijske poti, ki potekajo po celem telesu, po njih se neprestano pretaka in kroži življenjska ČI energija, ki tako pride do notranjih organov. Poznamo 12 glavnih meridijanov, ki so poimenovani po notranjih organih skozi katere potekajo, ter dva »krovna« meridijana: centralni in vodilni. Meridijane nadalje delimo še v dve podskupini: jin in jang meridijane. 

 

Na rokah potekajo naslednji meridijani:

 

  • jin meridijani pljuč, srca in osrčnika
  • jang meridijani debelega in tankega črevesja, ter trojnega grelca.

Na nogah pa potekajo:

 

  • in meridijani vranice, ledvic in jeter
  • jang meridijani želodca, mehurja in žolčnika. 

 

Dobro delovanje meridijanov pozitivno vpliva na organe in obratno, pravilno delovanje organov se pozna na meridijanih. Slabo delovanje meridijanov pa negativno vpliva na organe in obratno se nepravilno delovanje organov odraža tudi na meridijanih. Motnje v delovanju oziroma bolezni povzročajo različni dejavniki: na primer toplota, mraz, veter… se najprej odražajo na meridijanih, šele nato se prenesejo na organe, medtem ko npr. čustva žalost, jeza, pretirano veselje… najprej napadejo organe in šele nato meridijane. 

 

Ker so meridijani povezani tudi med seboj, ne le z organi, ki jih oskrbujejo z energijo se težave lahko prenašajo tudi na druge sisteme. Jeza na primer najprej prizadene jetra, posledično pa lahko zaradi energijske povezanosti nepravilno delovanje jeter vpliva tudi na delovanje želodca, lahko se pojavijo slabosti, bruhanje. Težave se lahko odražajo na vseh mestih v telesu, skozi katera teče meridijan, katerega delovanje ni optimalno oziroma je moteno. 

 

Energija v telesu teče skozi meridijane po določenem zaporedju, ki ga je dobro poznati, saj so organi energijsko povezani tudi zaradi anatomske bližine ne samo »svojih«, ampak tudi sorodnih meridijanov, ki potekajo skoznje. 

 

Pari meridijanov so naslednji:

 

  • pljuča – debelo črevesje
  • želodec – vranica
  • srce – tanko črevesje
  • mehur – ledvice
  • perikard (osrčnik) – trojni grelec
  • žolčnik – jetra

Tako na primer meridijan vranice z energijo oskrbuje vranico, povezan pa je tudi z želodcem, to je notranjim organom parnega meridijana , dodatno pa tudi s srcem, ki je naslednji meridijan v ciklu.       

Zato je pomembno v primeru težav le te obravnavati celostno, kot so celostno energijsko preko meridijanskih poti povezani tudi naši notranji organi in sistemi. 

Če smo zdravi se organizem s pomočjo zaščitnih dejavnikov lahko sam upre patogenim dejavnikom in skrbi za vzdrževanje ravnovesja med seboj in okoljem. 

 

Če pa zbolimo, je to znak, da je organizem oslabljen, da so njegovi zaščitni dejavniki preslabi ali da so bili patogeni dejavniki, ki so ga napadli premočni. V takih primerih moramo organizmu pomagati tako, da krepimo njegovo obrambno moč in funkcije, ter mu pomagamo vzpostaviti porušeno ravnovesje.

 

Pomagamo si lahko z ustrezno prehrano, počitkom, gibanjem na svežem zraku, akupresuro, različnimi energijskimi zdravljenji, energijskimi masažami za uravnavanje energijskih pretokov, kot so tuina, shiatsu, refleksoterapija.

 

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...