Sati Shama Kralj

Joga in Meditacija - A ni to ista stvar?

19. maj 2021    41 ogledov

Večkrat se mi zgodi, da ko se z nekom pogovarjam o tem, kaj je moje poslanstvo in kaj v življenju počnem ( in to je vodenje meditacij in svetovanje za duhovno (in osebno) rast) mi na koncu pogovora sogovornik gotovo pove nekaj, kar vključuje besedo Yoga.
In, ker je bila Yoga moja prva fizična praksa in na nek način prvi globlji stik s svojim telesom (začela sem pri 15 letih), se mi vsakič, ko se mi to zgodi, dvignejo ustni kotički navzgor, kajti ni mi za odpiranje debate o tem kaj je yoga in kaj meditacija. In, ker se mi to zadnje čase dogaja pogosto, čutim, da je mogoče prišel čas, da kaj več povem o tem.

Imam občutek, da ko se spregovori besedo meditacija, je to gledano kot nekaj mističnega, neprevečjasnega, neki neznan duhovni argument, ki se ga večkrat poveže z migriranjem na Himalayo in odklop iz razvitega socialnega življenja. Lahko se umirite, nič od tega se vam ne bo zgodilo :)

Druga opcija je pa petje mantre, zvočne kopeli in sprostitev na koncu Yoga prakse :)

Naj najprej razložim, da se je yoga izvirno rodila kot znanost o tem kako pravilno živet življenje in je kot taka zahtevala njeno vključitev v vsakdan. To je znanost, ki, uveljavljena, kot je bila začetno razvita, vpliva na čisto vsak človeški aspekt: na telo, na razmišljanje, na čustva, na psiho in na duhovnost.  
Sama beseda "yoga" pomeni enotnost in izvira iz sanskrita "yuj", ki pomeni združevanje. Iz duhovnega vidika, je to opisano kot unija, zveza, individualne zavesti z univerzalno zavestjo. Do tega združenja, enotnosti, pridemo skozi izvajanje različnih praks, kot so yama (omejitve), niyama (spoštovanja oz.opazovanja), asana (pozicije), bandha (čiščenja) pranayama (energijske metode oz.dihanje), pratyahara (ločevanje od zunanjega), dharana (koncentracija), dyhana (meditacija) in samadhi (razsvetljenje oz. identifikacija z univerzalno zavestjo) in še skozi različne tehnike kot so poznane mudre itd, da se ne spustimo preveč v detajle. 
Yoga originalno izvira iz Tantre, katere bistvo je širitev in osvoboditev, oziroma spet združevanje z univerzalno zavestjo.In prvi korak v tantri je prav poznavanje sposobnosti in omejitev svojega telesa. Iz tu, praksa yoge.Naše telo, je prva realnost, s katero naj bi bili stalno v stiku. Naš prvi nivoj zavedanja. Zemeljski nivoj, obstajam v telesu. Ampak to, kar dandanes živimo, je daleč od tega, da bi sploh vedeli, kaj se v našem telesu dogaja. Večkrat potrebujemo lahko celo uro yoge, da sploh začutimo, da smo napeti in da to napetost lahko sprostimo. 
Če vas na primer ta trenutek vprašam, kako se sedaj počuti vaše telo? Kako se počuti vaše koleno ali vaša hrbtenica? Ali bi mi znali takoj odgovorit? 
Večino časa se ne zavedamo niti pozicij v katerih sedimo. Yoga nam pomaga, da pridemo v stik s telesom, res. Ampak kaj mi znate povedat o čustvih, ki so ta trenutek prisotni v vas, kaj o mislih, ki jih razmišljate skozi cel dan, ali mi lahko poveste kvalitete vaše esence?
Zavedanje telesa, je šele prvi korak. 
Kot večkrat rada rečem, če nismo prisotni v telesu, kako bomo šele prisotni s čustvi, z mislimi in z bistvom?
Zavedati se moramo, da je yoga, ki jo živimo danes, bistveno različna od njenih prvotnih izvorov in je v večini primerov, postala samo telesna praksa v različnih variantah sicer (kundalini yoga, bikram, itd itd), ki seveda doprinaša sprostitev, relaksacijo, boljše počutje, fleksibilnost, včasih tudi zdravljenje.
Ampak samo spoznavanje telesa, nam ne bo prineslo zavedanja. Rabimo telesno zavest poglobit v čustveno, v zavest  uma in v zavest svojega bitja. Potrebujemo enotnost v vseh teh aspektih, da se lahko sploh odpremo enotnosti s stvarstvom. Šele tu, bomo izkusili združitev. In to najprej v nas samih.

Yoga je bila prvotno zelo celostna, ampak dandanes ne živimo v času Shive in Parvati in se je tehnika prilagodila modernim časom, in dala prednost fizični aktivaciji na ceno opazovanja, ki je resnično tisto, ki prinaša notranjo transformacijo.

In to je korak, ki nam ga ponudi meditacijska praksa, ki se šele začne, ko se telo sprosti. 
Yoga brez meditacije (in tu se ne nanašam na 10 ali 15 minutno Shavasano na koncu lekcije, ampak na tehniko opazovanja sebe kot enotnost vsega), bomo samo telesno prijetno oblikovani, malo bolj energični, fleksibilni, tonični in sproščeni. 

V RESNICI SMO PA VELIKO VEČ KOT TO

V razmislek,

Sati Shama

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...