Svetloba.si, spletni portal iskalcev Resnice

Zdravje v preteklosti in današnjem času

27. november 2012    376 ogledov

Zdravje je širok pojem, ki nas v današnjem času spremlja na vsakemu koraku in prihaja iz najrazličnejših virov. O zdravju in zdravju pomembnimi akcijami nas obveščajo spletni, radijski, televizijski in tiskani mediji. Prav vsi nas oblegajo s pomembnimi informacijami, ki so v času naših daljnih prednikov veljale za povsem samoumevne. Da je zdrava hrana tista, ki je pridelana s pomočjo lastnih rok in v lokalnem podnebju najprimernejša za nas, ni bilo potrebno poudarjati, saj je praktično obstajala samo ta. Skupinsko prehranjevanje v sklopu družine je veljalo za napisano ali nepisano pravilo, ki povezovalo družinske člane. Fizično delo je veljalo za »pripomoček« krepitve našega telesa, uma in duha. Ob koncu dneva pa je utrujenost prinesla le še željo po potrebnemu počitku in sprostitvi na različne načine, kamor vsekakor ne spada sedenje pred televizijo, kot v današnjem času. Zdravo življenje je tako opredeljevalo različne aspekte, ki so se med seboj povsem naravno prepletali. 

 

V današnjem času pa je zdravje vse prepogosto omejeno s prostorom, časom, situacijo in naravno dela. Veliko preveč presedimo pred televizijskimi sprejemniki, v želji po sprostitvi. Naše delo je vedno bolj omejeno na sedeči položaj.  Za redno telesno vadbo časa skoraj ni, prehrana pa, roko na srce, neredna, neprimerno in hitro pripravljena ter pogosto sestavljena iz živil ne-lokalnega porekla. Zdravje je tako omejeno z dnevno rutino, brez katere vseh opravil vsekakor ne bi opravili. Na ta način nevede zanemarjamo pomembnost popolnega zdravja za naš obstoj. In kdaj se pričnemo zavedati, da je naše zdravje že ogroženo? Pogosto prepozno, saj se v našem fizičnem telesu že pojavi napaka v delovanju. Zdravje je tako pogojeno s strani našega nezavednega delovanja in nas preko zdravstvenih težav opozarja na potrebne spremembe. Življenje se je v preteklosti prav tako odvijalo na podlagi rutinskih opravil, vendar pa so drugi zdravju pomembni aspekti (lokalna prehrana, primeren počitek, fizična aktivnost  vpletena v delo ) delovali v njihov prid ter razbijali mite o nastanku bolezni. 

 

In če lahko rečemo, da so bili naši predniki bolj zdravi, da je bilo njihovo zdravje neprimerno manj izpostavljeno negativnim vplivom okolice, potem lahko ponovno prevzamemo in sledimo zdravju pomembnim navodilom njihovega načina življenja. Navsezadnje so njihovi načini življenja in krepitve zdravja doprinesli k razvoju in ohranjanju človeštva. In kateri so tisti nasveti, ki bodo okrepili naše zdravje ter spremenili tok našega razmišljanja o pomembnosti zdravja? 

 

 

  1. »Rana ura, zlata ura!« ali »Po jutru se dan pozna!« sta dva prekrasna reka, ki opredeljujeta dejstvo, da je jutranji čas tisti, ki je najpomembnejši za razvoj zdravega in aktivnega dne. Že zjutraj lahko z zdravim obrokom (npr. kosom rženega kruha, koščkom polnomastnega sira in sadjem lokalnega proizvoda in primernega letnega časa) aktiviramo svojo prebavo, se nasitimo in omogočimo zbran um.
  2. »Delo krepi telo, um in duha!« ponazarja, da so različni aspekti našega življenja povezani in da krepitev le teh krepi celostno podobo našega zdravja. 
  3. Prijetna utrujenost med in po samim delovnim dnem nas opozarja na nujnost počitka, ki poskrbi, da se v našem telesu ne »nalagajo« zdravju nepotrebne energije, kot so negativni stres, prekomerna telesna in umska napetost,…
  4. S prehrano lokalnega izvora in primerno letnemu času poskrbimo, da telo dobi vse potrebne hranilne snovi. Tako lahko na primer pozimi krepimo zdravje z rednim uživanjem kisle repe in zelja, poleti pa z uživanjem svežega in zdravega pridelanega sadja in zelenjave, ki se lahko s primernim skladiščenje ohranja tudi do jesenskega časa.
  5. Uživanje obrokov v družbi družinskih članov krepi zdravje na področju osebnega in socialnega razvoja. Količina zaužite hrane naj se zgleduje po reku: »Zjutraj jej kot kralj, opoldne kot meščan, zvečer kot berač!!« Večerna sprostitev naj vsebuje branje lahkih knjig, pogovor z najbližjimi ali igranje na glasbene pripomočke in prepevanje. Glasba in petje z zdravilnimi učinkovinami oziroma zdravilnimi vibracijami vpliva na naše zdravstveno stanje.
  6. K večernemu počitku je vredno leči v primernih urah, do 22h, saj s tem podpremo svoje zdravje, nudimo počitek svojemu telesu, vsem notranjim organom, kot tudi umu ter duhu. 

Nekaj zdravju pomembnih nasvetov smo vam ponudili mi, druge pa lahko iz prve roke pridobite pri svojih prednikih, svojih starih starših in jih delite z nami!

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...