Živa Center za nego telesa, odnosov in okolja

Naravna nega

4. april 2013    363 ogledov

Nego telesa dandanes povezujemo s kozmetiko. Je kozmetika nekaj kar nas polepša, pomlajuje, neguje? So te obljube resnične ali pa so se nam ti pojmi tako zavlekli pod kožo, da se o njih več ne sprašujemo? Izvorno je bila kozmetika medicina. Oskrba ran ali zaščita kože pred vremenskimi izivi ali pa dekoracija telesa v obredne namene. Lep primer je indijski kajal, ki je za nas le še dekorativno črno črtalo za oči. Njegova tradicionalna sestava je bila oglje, kafra in ricinusovo ole. Torej izvrstna nega za oči in antiseptik. Uporabljali so ga za zaščito oči, hkrati pa je služil kot dekoracija. Ste se kdaj pozanimale kakšna je sestava konvecionalnega črtala za oči v Evropi? Verjemite mi, ne bi mogli verjeti škodljivemu naboru kemikalij. 

 

ŠE VEDNO SMO V ČASU LUDVIKA XVI

Zakaj kozmetični izdelki na zahodu niso medicina in zakaj so v njih sintetične učinkovine namesto rastlinskih? Velikokrat se smejimo časom Ludvika XVI in takratnemu pristopu do čistoče in zdravja. Takrat se je bilo škodljivo umivati, so pa zavzeto prekrivali svoj vonj, se pudrali in nosili lasulje. Pomemben je bil izključno videz, zdravje in notranje počutje nista bila pomembna. Na žalost vas moram soočiti z dejstvom, da še vedno živimo v tem filozofskem konceptu. Še vedno je naša kozmetika namenjena le izgledu, o škodljivih posledicah na zdravje pa se ne govori. Pomembni sta blagovna znamka in prestiž. Dodobra smo osvojili marketinško idejo o dragocenosti, učinkovitosti in blagodejnosti izdelka priznane blagovne znamke. Poleg tega zaupamo inštitucijam, da nas ščitijo in odobravajo prodajo le zdravih kozmetičnih izdelkov. Ste vedeli, da je po zakonu vsak kozmetični izdelek z 1,5% rastlinskim deležem neznanega porekla uradno že naravni izdelek?

 

SODOBNA ZGODOVINA NARAVNE NEGE V EVROPI

V prejšnjem stoletju se je v obdobju hipijev v Nemčiji začelo nevladno gibanje v obliki dodeljevanja certifikata, ki govori o naravni certificirani kozmetiki s popolno odsotnostjo škodljivih sintetičnih sestavin. Kozmetični izdelki s popolno odsotnostjo sintetičnih barvil, konzervansov, dišav, petrokemičnih derivatov in genetsko spremenjenih sestavin so dobili certifikat BDIH za certificirano naravno kozmetiko. Pred približno 35 leti še ni bilo nadzora in certifikatov za ekološko poreklo rastlinskih surovin. Bilo pa je pomembno, da so vsi postopki v procesu izdelave naravnega izdelka etični do vseh živih bitij in ekološki. Neodvisni laboratoriji so v zadnjih letih stestirali glavne kozmetične sestavine v konvencionalnih izdelkih, za katere se je izkazalo da so za telo zelo toksične. Najbolj prestižne ali najbolj uveljavljene kozmetične blagovne znamke so pristale v tabelah revije neodvisnih laboratorijev Öko test na dnu kakovostne tabele (v smislu prisotnosti škodljivih sestavin) in so obarvane z rdečo opozorilno barvo (L'oreal, Lancom, Vichy, Chanel…). Kasneje so uvedli še višje standarde s certifikati, ki poleg odsotnosti sintetičnih učinkovin zagotavljajo ekološki izvor rastlin: Eco Cert, NaTrue, Soil Asociation.

 

Največjo vrednost imajo ekološki kozmetični izdelki, ki so nastali vsaj pred 30 leti v obdobju, kjer naravna kozmetika še ni bila modna muha in so bili proizvajalci entuzijasti, ki so hoteli prispevati k dobrobiti človeka, živali in okolja. Hoteli so se izogniti tudi uniformiranosti sistema in izviti iz primeža multinacionalk, ki jim je mar le za profit. Ekološko gibanje ima svoj filozofski pristop in nikakor ni naklonjeno pristopu brezosebnih supermarketov in načrtnemu bogatenju multinacionalk. Na žalost se je na tem področju s popularnostjo naravne kozmetike in ozaveščenostjo potrošnikov to spremenilo na škodo ekološkega gibanja. Če želite biti etičen potrošnik je rešitev v tem, da kupujete v malih privatnih bio ali specializiranih trgovinah, kjer lahko lastnike osebno spoznate in ugotovite, da je ekologija njihov način življenja in ne marketinška poteza. Izdelki v takšnih trgovinah so izbrani strokovno in na osnovi zaupanja v poštenost dobaviteljev.

 

CERTIFIKATI, KI GARANTIRAJO NARAVNO IN EKOLOŠKO KAKOVOST 

Certifikat BDIH za kontrolirano naravno kozmetiko   

 

  • Kozmetika je narejena iz testiranih biološko pridelanih zelišč in olj. 
  • Ne vsebuje sintetičnih konzervansov, sintetičnih dišav ali barvil. 
  • Ne vsebuje parafina, silikonov ali petrokemiČnih derivatov.
  • 100 % naravno odišavljena s čistimi eteričnimi olji. 
  • Dermatološko testirana.
  • Brez živalskih sestavin. Ni testirana na živalih.
  • Vsi vmesni proizvodi in embalaža so ekološko razgradljivi.
  • Sestavine niso gensko spremenjene. 

 

NaTrue  

 

  • Omejitev dovoljenih sestavin na vodo, naravne sestavine in sestavine, ki so enake ali zelo podobne naravnih sestavinam.
  • Podroben opis proizvodnih procesov izdelovanja naravne kozmetike in uporabljenih surovih materialov.
  • Natančno določena minimalna količina naravnih sestavin in ekološko pridelanih naravnih sestavin v izdelkih in natančno določena največja količina surovih materialov, ki so podobni naravnim sestavinam v vsaki od teh kategorij: naravna kozmetika – NaTrue *, naravna kozmetika z ekološkimi sestavinami – NaTrue ** in ekološka kozmetika – NaTrue ***.

Eco Cert   

 

  • Ecocert je francoski akreditirani organ za podeljevanje certifikatov, ki je leta 2003 izdal svoj standard za naravno in ekološko kozmetiko. Standard dovoljuje dva načina izdelovanja kozmetičnih izdelkov - lahko gre za "naravni" ali "naravni in ekološki" kozmetični izdelek.
  • Če želi proizvajalec pridobiti certifikat za "naravni in ekološki" izdelek, mora biti 95 % sestavin pridobljenih s certificirano ekološko kmetijsko pridelavo, za certifikat "naravni" kozmetični izdelek, pa mora biti tako pridelanih vsaj 50 % sestavin. 
  • V izdelkih ni dovoljena uporaba etoksiliranih sestavin, glikolov, parabenov in umetnih dišav oziroma parfumov. Izdelki ne smejo biti preizkušeni na živalih. Seznam sestavin mora biti potrošniku na voljo v razumljivem jeziku, obvezno pa mora biti uporabljena mednarodna nomenklatura kozmetičnih sestavin INCI. 

BIO

   

  • Zagotavlja izbrane surovine iz ekološkega kmetovanja. Še več, večina izdelkov vsebuje ekološke izvlečke rastlin, ki jih je LOGONA kultivirala sama. Ta označba označuje LOGONINO ekološko verodostojnost/ kredibilnost

ECO Control  

 

  • ECO Control pečat je garancija za izvor surovin, potrjuje njihovo ekološko poreklo in zagotavlja izsledljivost vseh surovin brez izjeme.

Angel – Care for you and the world  

 

  • “Angel” zagovarja odgovoren odnos človeka do okolja in vseh živih bitij.

 

 

Öko test

 

Priporoča revija Öko test. To je revija, ki na evropski ravni laboratorijsko testira kozmetične proizvode  proizvajalcev naravne, organske in konvencionalne kozmetike, svoje izsledke objavlja, določa kvaliteto izdelkov in jih kupcem priporoča oziroma odsvetuje. Kvaliteta je določena na osnovi odsotnosti škodljivih kemičnih substanc. 

 

Vegan 

 

  • Ta označba označuje izdelke, ki ne vsebujejo sestavin mrtvih vretenčarjev ali laktoze. 

 

Brez glutena  

 

  • Kozmetični izdelki , ki ne vsebujejo glutena.

 

 

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...