Anina Derkovič

Capoeira - stik z razsežnostjo

9. november 2010    143 ogledov

Danes se morda ni potrebno več osvobajati na fizičnem nivoju, saj naša življenja niso ogrožena in omejena na tak način. Je pa Capoeira še vedno ohranila vidik osvobajanja – tokrat ne pred zunanjimi razmerami, temveč osvobajanje od okov in omejitev, ki si jih postvaljamo sami.

Z vadbo Capoeira, so prav ti različni vidiki osvobajanja ključni steber, na katerih stoji vadba. Omejitve in zatiranje na telesnem nivoju se kaže kot nesposobnost uporabljati, čutiti lastno telo, zanemarjanje telesne aktivnosti in slaba skrb za telo.

Na čustvenem nivoju  je to čustvena dinamika, ki je zatrta – določene energije, ki so mogočne in ki se jih bojimo. Ker nas niso naučili kako določene vidike sebe izraziti na konstruktiven način, smo jih začeli zatirati. To se nanaša tako na agresijo jezo , kakor na spolnost. Energije ki sta same po sebi mogočne, vendar večkrat za njih ne najdemo pravega izraza – bodisi zaradi družbenih prepričanj, lastnih negativnih izkušenj, nesposobnosti da bi našli pravi izraz, ki ne bi bil ogrožujoč ali nespoštljiv.

Capoeira nas uči, kako preko telesa ponovno spoznati in stopiti v stik z razsežnostmi, ki so del naše narave, in so bodisi »prepovedane«, (kot so naša moč, spolna energija) pozabljene (duhovna zananja) ali zatrta (sposobnost pravilnega dihanja).

Capoeira je nastajala v času, ko so v Južno Ameriko uvažali sužnje iz Afrike z namenom, da bi na novo prispelo delovno silo uporabili za izkoriščanje naravnega bogastva.

Tako so bili sužnji prisiljeni delati v nehumanih razmerah na plantažah. Odvzeta jim je bila svoboda, možnost izbire in vsakršna aktivnost, ki bi lahko pripeljala do upora.

Dovoljeni pa so jim bili lastni rituali, čaščenja. Capoeira se je kot borilna veščina razvila prav pod krinko rituala, čaščenja. Ker niso imeli orožja so razvili edino kar so imeli  - lastno telo – do te mere, da jim je lahko služilo kot orožje.

Danes je Capoeria brazilski nacionalen šport. Ta status je dobila šele na začetku 20 stoletja, prej je bila namreč prepovedana, saj jo je nižji sloj prebivalstva (predvsem črnci) uporabljal na cestah – kar je bilo označeno kot kriminalna aktivnost.

Vir: www.anina.derkovic.com
Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...