Aleksander Kolar

Kaj je tema in kaj svetloba?

30. avgust 2019    232 ogledov

Človek, kot bitje, s to zemeljsko izkušnjo, velikokrat vid, kako je svet razdeljen. Razdeljenost lahko najdemo že med posamezniki, med skupinami ljudi, med narodi, med nacijami  in drugimi organizacijam v današnjem svetu. Poleg vseh teh razdeljenosti in vseh razdeljenosti in ločenosti, ki jo sami čutimo v sebi, pa lahko našo realnost  razdelimo fundamentaln na dva osnovna principa. Na princip teme in princip  svetlobe. Mnogokrat se ljudje obračajo na  takšna in podobne termine, ki jim pomagajo razjasniti določene vsebine, ki jih  predajajo n predavajo drugi,  vprašanje pa ostane, ali sploh vemo kaj je princip teme in princip svetlobe,  ju zanmo ločiti, se ju sploh da ločiti...?

 Vprašanje, kaj je svetloba, se mi zdi zelo fundamentalno, ki bi se ga vsak  člvoek moral vprašati in  ga tudi poskušal odgovoriti. V nadaljevanju bom zato podal svojo definicijo, za katero pa ne trdim, da je edina pravilna in nepogrešljiva, predajam samo en vidik, eno perspektivo, en pogled. 

Če se torej lotimo opisovanja  in definiranja svetlobe, je najprej pomembno poudariti, da je svetloba del zavesti, en njen aspekt, ki se  asociira oz. poistoveti  s določenimi lastnostmi in te tudi pooseblja, ki vesolju in člvoeštvu koristijo. Vprašanje koristnosti je še ena velika tematika, kateri se bomo posvetili, ampak tukaj zaenkrat poudarimo samo to, da pojem svetlobe,  kot si ga lahko predstavljamo predstavlja del zavesti, ki je "dobera". 

Po tej opredelitvi se mi zdi smiselno navesti še nekaj  lastnosti, ki jih princip in aspekt svetlobe, ne samo izraža, ampak tudi pooseblja  v svojem bistvu. 

1. Svetloba je Informacija.

Svetloba tako predstavlja aspekt Vesolja, ki nam  podaja informacije.  Svetloba je tako nosilka informacij, prinaša  nova znanja, poučuje in  nas spominja na to, kar že vemo. Svetloba tako poosebja inforamcije, jih predaja in podaja, kar izhaja iz dejstva, kot smo že prej rekli, da je dobra, v koncept tega pa se tukaj ne bomo spuščali. 

2. Svetloba je Ljubezen.

Kljub zelo abstraktnim pojmom, ki jih uporabaljm, upam, da je razumljivo, da svetloba vedno daje in se ponuja v uporabo kot ljubezen. Je del nas in nam pomaga, da razumemo kaj ljubezen je, nam pomaga čutiti in  predajati naprej mir, srečo in ljubezen, ter nas  spominja na resnico o tem kdo v  resnici smo. Tematika ljubezni, kaj je in kako jo  prepoznamo, je zopet tematika za še eno obširno besedilo, evidento pa je, da je ljubezen odločitev, odločitev  za pomoč, skrb in srečo drugega v njegovonjeno najvišje dobro. 

3. Svetloba je Kreacija. 

Tretja lastnost svetlobe, s katero jo lahko povežemo je prav svetloba kot kreaciaj. Svetloba pooseblja navdihujočo energijo, ki  konstantno kreira nove stvari, bitja,okoliščine... Kreacija je tako, vsaj po moji definiciji, fundamentalni del  principa svetlobe, ki se  nam skozi to lahko pokaže. 

Sedaj smo   opredelili in izpostavili tri galvne lastnosti  koncepta svetlobe v našem življenju in v naši realnosti tako, da bomo lahko te koncpte prepozanli v drugih osebah, sitauciji, drugih bitjih in predvsem, da jih bomo lahko  sami pooseblajli. 

Vprašanje pa še vedno ostaja, kaj pa je tema? Vsekakor moramo  opredeliti še temo, kot drugi del  dualnosti naše relanosti.  V naši realnosti, ki jo trentuno živimo obstaja tako svetlobi nasproten pol, ki se imenuje tema. Težko je sicer opredeliti kaj tema je, prav zaradi abstraktne narave pojma, ampak lahko rečemo, da je tema aspekt ali del zavesti, ki se asociira in pooseblja s diametralno nasprotnimi lastnostmi, kot princip  svetlobe. Temo bi tako lahko opsiali s naslednjimi zančilnostmi:

1. TEma je poamnjkanje informacij. 

Diametralno nasprotje svetlobe, ki s sabo prinaša informacije in znanje, je tema, ki ne prinaša infroamcij oz. je pomanjkanje informacij. Iz tega pomanjkanja  informacij lahko hitro sledi manipulacija in velika količina lažnih informacij, amapk v principu je tema pomanjkanje informacij. 

2. Tema je strah. 

Veliko ljudi meni, da je nasprtje ljbuzni sovraštvo. pa vendar menim, da sovraštvo ni nasprtje ljbuezni, ampak je njeno nasprtje prav strah. Če razmislimo  in se poglobimo v različne lastnosti in aspekte, ki jih povezujemo z ljubzenijo bomo hitro ugotovili, da sovraštvo ni nujno nasprotje teh lastnosti in aspektov, ampak je nasprtje strah. Tako je na primer lastnost ljubezni svoboda, širjenje, zaupanje, toplina...  nasprotje tega je strah, ki je omejitev, krčenje, nezupanje in hlad. Iz tega menim, da je strah pravo  nasprotje ljubezni, ki ga pooseblja prav tema.

3. Tema je stagnacija. 

Čeprav ne najdem pravega izraza za diametralno nasprtje kreacije, sem tako to  nasprotje najbolje želel opisati s pojmom stagancija. Kreacija je v svojem bistvu aktivnost, je nek dinamični in ustvarjalni princip, ki ga pooseblja svetloba. Nasprotje tega je neka nepremičnost, upor spremembi, nekakšna stagnacija, ki pa ni nujno pasivnost. Uporu aktivnemu delu, s tem mislim kreaciji, prihaja do nekreacije in s tem propadanja, prihaja do prostora, ki omogoča destrukcijo, gnitje in zastalost. 

V trenutni realnosti, v kateri živimo, je svet razdeljen na dva aspekta, ki smo ju do sedaj opisovali kot temo in svetlobo. Potrebno se je zavedati, da je ta dva aspekta nujno potebno preseči v našem duhovnem in družbenem razvoju, če je  naš cilj boljša družba, boljši odnosi in boljše življenje. Zavedati se morao, da je enost  absolutna resnica vesolja ne pa dualnost v kateri se trentuno nahajamo. Zavedati se moramo, da sta tema in svetloba kot hrib in dolina, eno ne more obstajati brez drugega, enose  ne more definirati brez drugega in oboje je del istega vesolja, oboje ima smisel in oboje ima potencial. 

Preseganje teag dulizma v katerem se nahajamo je seveda proces. Začnemo pa lahko s tem, da vse vidimo povezano, del istega vesolja s istim Stvarnikom in vse vidimo kot del nas samih. 

 

Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...