Zavod  Damodar

Čarovnija polne lune: očarljive dejavnosti za otroke in starše pod luninim sijem

1. avgust 2023    172 ogledov

Čas polne lune je lahko zelo čaroben in veličasten tako za starše predvsem pa za otroke. Naši predniki so se zavedali njene mogočnosti in pogosto so izvajali posebne rituale ob polni luni, da bi počastili njeno prisotnost. Na žalost smo v današnjem času na te običaje kar malo pozabili. Ampak danes imamo priložnost, da  moč polne lune izkoristimo sebi v prid in se tako upočasnimo, odpremo njeni veličastnosti, obudimo naše instinkte ter se povežemo s seboj, s svojimi najglobljimi občutki in čustvi.

Da bi počastili današnji večer,  ko bo na nebu zasvetila polna luna, bi z vami želeli deliti 7 aktivnosti, ki jih lahko z otroki počnemo tekom dneva, predvsem pa večera:

  • Opazovanje polne lune: V naravi poiščemo prijeten kotiček, kjer je čim manj umetne svetlobe in kjer lahko opazujemo nočno nebo ter polno luno. Ob tem lahko razmišljamo in se pogovarjamo o svojih srčnih željah, jih zapišemo ter damo namero, da nam jih polna luna uresniči. Spravimo jih v lunin kozarec, ki ga okrasimo in postavimo na posebno mesto v hiši.
  • Večerni sprehod: Na večer polne lune se odpravimo na večerni sprehod v naravo. Med sprehajanjem se lahko z otroki pogovarjamo o luninem ciklu ter iščemo primere iz življenja, kjer je ravno tako prisotna cikličnost (npr. kroženje vode, menjavanje dneva in noči, letni časi).
  • Prižig ognja: Ko se prične mračiti, skupaj z otroki zakurimo ogenj (če nimamo primernega prostora, lahko prižgemo tudi svečo). Naredimo obred, kjer na listke napišemo, kaj želimo, da luna odnese iz našega življenja (česa ne potrebujemo več). Vsak listek posebej nato vržemo v ogenj, ki ima veliko moč, da odslužene stvari iz našega življenja transformira v nekaj novega in boljšega.
  • Priprava lunine hrane: Danes tekom dneva si vzamemo čas, da spečemo nekaj posebnega za današnji večer (npr. kruh, piškote, krekerje v obliki lune). Ob večeru nato naredimo obred, kjer to hrano posvetimo polni luni in damo namero, da nas nahrani s svojo močjo.
  • Lunina voda: Na večer polne lune napolnimo vrč vode in ga pustimo zunaj čez noč, da se napolni z njeno močjo. Naslednji dan lahko skupaj z družino to vodo spijemo in damo namero, da nas moč polne lune prečisti od znotraj.
  • Branje pravljic: Pred spanjem si vzamemo čas, da otrokom preberemo pravljico. Lahko se že čez dan odpravimo v knjižnico in z otrokom skupaj poiščemo knjigo, za katero želi, da ga pospremi v noč polne lune. Ena od takih pravljic je lahko tudi Dežela polne lune (Olge Gutman), ki jo lahko najdete na spletu. Po prebrani pravljici se z otrokom pogovorimo o njenem sporočilu.
  • Pripovedovanje zgodb: Ob večeru si naredimo pravljični kotiček, kjer si pripovedujemo izmišljene zgodbe o luni. Zgodbe lahko sestavljamo tudi preko igre, kjer vsak družinski član pove en stavek in tako nastanejo še bolj domiselne in ustvarjalne zgodbe. Ob polni luni ima domišljija še večjo moč, zato bodo gotovo nastale čudovite zgodbe.

Želimo vam, da pod nočnim nebom najdete čarobno platno in na njem tkete nepozabne spomine – smeh, odkritja in toplino povezanosti. Naj vam in vašim otrokom ta pustolovščina ob polni luni služi kot nežen opomnik, da najbolj izjemne izkušnje najdemo v najpreprostejših trenutkih, ki jih delimo s svojimi najdražjimi.

Deli svoje mnenje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...