Simona Vrhovec

Moj dih, moj prijatelj

10. december 2020    23 ogledov

Razmišljam, čutim in opazujem.. Svet, kot ga poznamo se spreminja. Globalno. A v kaosu, se učim najti mir. S svojim prijateljem.

 Dih je most med umom in telesom. Je naš prijatelj in pomočnik, do konca življenja. Z vsakim dihom napolnimo telo s prano, življenjsko energijo. Z vsakim izdihom, opuščamo tisto, kar ne služi več.

Ko se rodimo, prvič samostojno vdihnemo s svojimi pljuči. Povežemo se s svojim pomočnikom, dihom, ki nas bo spremljal skozi različne ( pre) izkušnje. Če opazujemo dihanje dojenčka, diha s trebuščkom. V bistvu utripa v dihu celo telo. Kako čarobno je to opazovati.

Zaradi stresnega načina življenja, pa začnej(m) dihati plitko, v prsni koš. Posledično ne prejmemo dovolj kisika v svoje telo, niti ne opuščamo dovolj dioksida iz telesa. Ker čisto vsak celica potrebuje kisik za učinkovito delovanje, lahko sčasoma to privede do anksioznosti, slabega spomina, vrtoglavice, brezvoljnosti, stresa, galvobolov.. in seveda tudi do hujših bolezenskih stanj.

Na naš ritem dihanja vplivajo tudi naše misli. So to temačne misli in scenariji ali pa so misli zaupanja in miru. Včasih, so trenutki, ko temu ne moremo ubežati ali imamo vsaj tak občutek. A, ko je nepravilno dihanje ves čas prisotno, pa to lahko močno vpliva na naš vsakdan.

Telo postane nepretočno, velikokrat slaba cirkulacija in hladno telo. V jogi pravijo, da je hladno telo, mrtvo telo. Vas kar strese kaj? No, zame je bila to zagotovo motivacija, da sem začela čuječno sodelovati s svojim prijateljem.

Dihanje je namreč telesna funkcija, ki deluje zavedno in nezavedno. Torej, odlična novica, saj lahko z redno prakso vplivamo na naše počutje, zdravje, vitalnost in celo “objamemo” nezdrav del telesa ( npr. določen organ ).

In veste kaj je najboljša novica? Najprej, vsi smo že pravilno dihali, kot dojenčki. Torej, se bomo samo sedaj spomnili, kar že znamo. In nato, vaje so preproste. To je čudovito darilo nam. To nam je podarila narava, znanje pa izvira iz jogijskih praks ( verjetno je še ogromno drugih pristopov ).

Ob neprijetnih, bolečih trenutkih, ko morda ne vidimo rešitev ali izhoda, se povežimo s svojim prijateljem. Zadihajmo. Opazujemo dih. Opazujmo tišino med vdihom in izdihom. Opazujmo mir, ki je v tem trenutku. Bolj ko se osredotočamo na ta trenutek, bolj se umirja naše telo in um. Odzivajo se tudi deli možganov, tako iz delovanja amigdale postopoma kisik odhaja tudi v druge dele možganov, da lahko vidimo širšo sliko. Da nam občutki ne zameglijo uma in razsodnosti. Namreč, če je nekdo ves čas v mislih strahu, se ves čas pogovarja o tem, kaj je vse narobe, gleda poročila samo z neprijetnimi situacijami, bo naravni odziv telesa boj, beg ali zmrznitev.

Tudi na energetski ravni je naša prana le v višjih centrih, zato je možnost za občutek prizemljenosti manjša, saj apana ni uravnotežena. Prvi energetski center pa je tisti, ki nam pomaga ozavestiti občutke stabilnosti, varnosti in vitalnega telesa. Zato je ključnega pomena dihanje s trebušno prepono.

Uležemo se ali sedimo s pokončno hrbtenico. Eno roko položite na trebuh, drugo na spodnji del reber ( stranski del ), lahko pa tudi na ledveni del. Z vdihom res začutite, kako sodeluje trebušna prepona, tako da, se trebuh dvigne in razširijo rebra, pa tudi zadnji del. Z izdihom se spušča. Štejte vdihe in izdihe, v razmerju 1:1 ( 1 = 4 sekunde ). Nato postopoma podaljšujte izdihe 1:2. To bo še dodatno sprostilo vaše telo.

Včasih je dovolj le že 10 kvalitetnih vdihov in izdihov in se umirimo.

Še nekaj vaj, ki vam lahko pridejo prav:

1.BOLEČE ČUSTVO; v primeru občutenja žalosti, jeze, sramu, krivde, čim bolj natančno zaznajte, kje občutek čutite v telesu. Kako ga vidite? Kakšne barve je? Kakšne velikosti? Kakšne teže? Čim bolj natančno ga zaznajte. Nato uporabite dihanje, kot opisano zgoraj, vendar s koncentracijo na ta boleči del. Predstavljajte si, kako ta del z vdihom napolnite z ljubečo energijo, z izdihom ga razpršite iz telesa. Lahko si vizualizirate, da gre v eter ali morda vam je bližji drug element. Morda ogenj, ki vse zažge. Lahko zemlje, ki vse sprejme. Morda voda, kjer vse steče. Sledite intuiciji. Postopoma boste videli ta del svetel, lahkoten, z višjo vibracijo. Morda bo potrebno ponoviti večkrat.

2. BOLEZEN; lahko gre za fizično ali psihično bolečino. Položite dlan na prizadeto mesto. Začutite toploto in nežnost, ki ga kreirate s tem preprostim dejanjem. Vdihnite skozi nos in popeljite prano do vaše dlani in nato na boleče mesto. Lahko dodajate različne barve, navadno je najbolj univerzalna bela ali zlata svetloba. Vendar sledite svoji intuiciji. Lahko si predstavljate kot žarek, bleščice ali meglico. Začutite, kako dih sodeluje z vizualizacijo in dovolite, da se postopoma harmonizira. Morda dodate afirmacijo: “Z vsakim vdihom in izdihom sem bolj zdrav/-a.”

3. UPANJE; velikokrat pa potrebujemo le kanček upanja, ljubezni in radosti. Tudi tu priskoči na pomoč naš prijatelj. Predstavljamo si, kako vdihnemo skozi ajna čakro, z izdihom pošljemo prano v srce in si predstavljamo, kako ga polnimo z ljubeznijo. Tu vam morda najbolj ustreza rožnata svetloba. Postopoma ljubezen razširite po celem telesu in vse naokoli vas. Morda dodate afirmacijo: ” Jaz sem ljubezen.”

Kvaliteta življenja je tako lahko v naših rokah, oziroma v našem dihu. S čuječno prakso in dihalnimi tehnikami, lahko dvignemo našo energijo in v vsakem dnevu vidimo kanček upanja in ljubezni.

Pridružite se brezplačn

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...