Mali Kali

Spopadanje s sramom in krivdo - Pot do notranje svobode

piše: Mali Kali
15. marec 2023    117 ogledov

Razumevanje sramu in krivde
Sram je globoko zasidrano čustvo, ki nas opozarja, da smo storili ali izkusili nekaj, kar je v nasprotju z našimi vrednotami in prepričanji.

Sram je pogosto tudi prisoten skupaj s krivdo, ko je naše dejanje, ki to čustvo razkriva, predstavljeno tudi nazven, torej ga vidijo tudi drugi ljudje. po domače je sram: krivda+občinstvo.

Krivda pa se pojavi, ko prevzemamo odgovornost za nekaj, kar menimo, da je narobe ali škodljivo za druge. Oba čustva sta povezana s samopodobo in vplivata na naše samospoštovanje.

Pomislite, kolikokrat se pojavi krivda ob situacijah, ki so povsem normalne. Recimo, rečete, da nimate časa, ali pa preprosto postavite mejo? In kolikokrat sploh ne postavite meje, saj se bojite prav tega občutka krivde? Kolikokrat zadovoljujete potrebe drugih, namesto sebe? 

Prepoznavanje vzorcev in prepričanj, ki sprožajo sram in krivdo
Za učinkovito spopadanje s sramom in krivdo je pomembno, da prepoznamo vzorce in prepričanja, ki vodijo do teh čustev. To lahko storimo z raziskovanjem naših misli, občutkov in vedenja, ter z iskanjem povezav med njimi. Pogosto se naši občutki sramu in krivde navezujejo na bazična prepričanja, ki izvirajo iz naše preteklosti, družine ali kulture.

Osvobajanje od sramu in krivde
Ko prepoznamo vzroke za sram in krivdo, lahko začnemo delati na njihovem osvobajanju. Pomembno je razviti ljubeč in sočuten odnos do sebe ter se naučiti, kako se odzivati na svoje občutke brez samokritike in obsojanja. Nekatere učinkovite tehnike za spopadanje s sramom in krivdo vključujejo:

  • Dihanje in meditacija: Ti dve praksi nam pomagata umiriti um, povečati zavedanje in sprostiti napetost, povezano s sramom in krivdo.
  • Pisanje dnevnika misli po kognitivno-vedenjskem modelu
  • Iskanje podpore: Pogovor z zaupanja vredno osebo ali strokovnjakom lahko pomaga pri razumevanju in obvladovanju teh čustev. Uspešen pri temu delu je kognitivno vedenjski ali psihodinamski pristop.
  • Odpustiti sebi: Odpustiti sebi pomeni priznati, da smo človeški in da delamo napake. To nam omogoča, da se osvobodimo krivde in sramu ter sprejmemo sebe takšne, kot smo.
Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...