Društvo Tolmun

Nadaljuj z rastjo

11. februar 2021    89 ogledov

Poišči si nekaj, kar te veseli. Veselje bo požgalo vse bolečine. (Joseph Campbell)

 

Ni živega bitja na tem planetu, ki ne bi občutil trenutke bivanja. In ni ga človeka, ki bi v življenju bil 100% srečen.

Vsakdo od nas v tem ali onem trenutku občutil niz prijetnih ali neprijetnih občutkov. Eni trenutki so kratkotrajni, morda celo slabo zaznavni; drugi so lahko polni teže in bolečine; so tudi taki, ki trajajo »večno«, vsaj nam se tako dozdeva; in so tudi taki, lepi, kjer si zaželimo, da bi bili obstali za vedno. Ni ga človeka, ki ne bi občutil nizkih udarcev, trpljenja ob neuspehih in žalost ob padcih. Eni to pokažejo, drugi tegobe spretno skrivajo za prijaznostjo ali za aroganco, pikrostjo.

 

Ne, ni ga človeka, ki se ne bi ujel »na limanice« vsaj enkrat v življenju. Prej je za verjet, da se je ujel nekajkrat in to ga je zaustavilo na osebnem potovanju in potlačilo v delovanju. Nekateri so celo zgubili za dalj časa. Nekateri še vedno tavajo in se lovijo. Občutja in čustva so tista, ki utirajo naše poti. Ko so prijetna, stopamo samozavestno. Ko so boleča, se zvijemo v klopčič in se zaustavimo. Nekateri tako ždijo dolgo in tiho hirajo. Ja, hirajo! Čas zahteva, da stopamo naprej, nenehno naprej. Počasi ali hitro, vendar moramo naprej. Ko se katerokoli živo bitje zaustavi, ustvari možnost, da se ga lotijo mikroorganizmi (paraziti, mikrobi, bakterije, virusi, plesni…) in pojavijo se bolezni. Take in drugačne. Za pojav bolezni ni toliko pomembno, zakaj si se ustavil, temveč da si se ustavil in obstal. Dokler ždiš ustvarjaš pogoje, da se bolezen poglablja. Rešitev je v gibanju, v delovanju. Potrebno je stopiti naprej.

 

Eckhart Tolle je nekoč dejal: »Ko se zaustavimo, nezavedno prikličemo nesrečo. Glavni vzrok za nesrečo ni nikoli situacija, temveč vaše misli o tej situaciji.« Torej, ni toliko pomembno, da smo se na neki poti izgubili ali tavamo ali ždimo, pomembno je, da se tega zavemo, da se dvignemo in stopimo naprej. Ko se zaveš, kje si, ko premagaš občutek brezupa in se dvigneš … si naredil odločitev. Lastno odločitev! In to je iskra v tvojem umu, ki odpira vrata, kar daje možnost za stopanje naprej.

 

Številne tehnike pomagajo, da lažje ocenimo, kje smo in pokažejo ustrezna vrata. Ko se premagaš in se dvigneš, to je odločitev... In ta izbira se začne v tvojem umu. Tvoja realnost ni tisto, kar se je zgodilo. Tvoja realnost je tisto, s čemer hraniš um. Ko spremeniš ustaljen tok  misli, vidiš nove variante. Vidiš nova vrata, ki omogočajo bolj kvalitetno življenje. Vsakdo izbira sam, kaj bo odprl in kam bo usmeril svoj korak.

 

Kje začeti? Vsekakor je najprej treba poiskati razlog: ZAKAJ. Da se spozna svoje razloge, se ne potrebuje zunanjih motivatorjev ali svetovalcev. Vsakdo lahko najde odgovore na vprašanja:

Zakaj počneš to, kar pač počneš? Zakaj si želiš uspeha? Zakaj moraš biti zdrav, razviti sebe, biti pozitiven, biti zgled drugim? Zakaj moraš zaslužiti več denarja, spremeniti svoj odnos, okrepiti odnose? Za koga to počneš? Zakaj se moraš še naprej boriti? Obstaja veliko število takih vprašanj in vsako vprašanje razkriva nek razlog. Samo vprašati se je treba in si odgovoriti iskreno. Če ne najdeš odgovora, potem to zate ni pomembno. Tako vprašanje zanemari. Ko najdeš prave razloge, to začutiš. To v notranjosti prižge iskro, ki lahko zagori kot ogenj v tebi. To bo ogenj, ki te bo poganjal naprej. Zato je zelo pomembno, da se poišče vsaj en razlog.

 

Življenje je kratko. To je dejstvo. Niso pomembna števila let, pomembno je čutenje trenutkov. Kdor je nesrečen, temu se življenje vleče. Kdor je srečen, temu se življenje hitro odvija. Kdor je nesrečen, si težave še bolj komplicira. Kdor je srečen, hitro najde rešitve in hitreje stopa naprej. Kdor je nesrečen se vrti v svojem klopčiču. Kdor je srečen vidi veliko več, ker stopa dalje in odkriva nove poti. Zato je dobro vedeti, da je pravo življenje kratko in da ni časa za ždenje in jokanje, saj na koncu šteje samo nekaj: koliko lepot si živel in koliko lepot občutil. To nas dela zdrave in trdne. Zato je res zelo pomembno, da se trudimo hraniti svoj um s pozitivnim in trdnim. Da se trudimo bivati v okolju, kjer se goji pozitivo in stabilnost. Res je, dano nam je vse mogoče, največkrat tisto, česar ne maramo. Vendar, ko vemo česa ne maramo, lahko izberemo iste iskrice, ki jih imamo radi. Več iskric kot izberemo, bolj bo svetel naš kotiček, naše okolje. Vsakdo lahko vzdržuje optimizem, samo če hoče, če je tako izbral.

 

In potem se je treba premakniti. Znanstvene raziskave nenehno dokazujejo, da fizično gibanje učinkovito zmanjšuje  stres, saj se z gibanjem sproščajo endorfine ali »hormoni sreče« in še drugi hormoni, ki v nas sprožijo niz prijetnih občutkov: od zadovoljstva do sproščenosti, radosti in veselja. Torej, ko si žalosten, pojdi na sprehod ali na vadbo preznoji se … občuti se, dovoli, da odidejo skrbi. Izvedi gibe, ki vnašajo novih moči in pozitivne, sveže energije. Naredi to vsak dan in dan za dnem boš občutil, da si močnejši in bolj zadovoljen in bolj stabilen. In kar je še največ vredno: naenkrat boš spoznal rešitev za številne težave, ki te hromijo. Pravilno premikanje in ustrezne drže so pri tem nadvse pomembne, saj sprožijo pravilne biokemične reakcije, ki podpirajo zdravje in dobro počutje.

 

Zdravje in dobro počutje sta predpogoj za postavljanje pravilnih odločitev v življenju. Ko smo depresivni, se naš um dobesedno duši in pregreva. V takem stanju ne vidimo razlogov, ne vidimo smisla niti ciljev. Poti se zameglijo. Nekateri tavajo in hlastajo po tistem, kar so ustvarili drugi. Drugi se skrijejo in ždijo, ker se bojijo stikov z drugimi, bolj prodornimi ljudmi. Vendar, neizmerno srečo ti prinese samo tisto, kar ustvariš sam in kar lahko nekomu pokažeš, predočiš.

 

Prav zato sta skrb za ohranjanje zdravja in dobrega počutja tako zelo pomembna. Vsakemu bi morala biti prioriteta v življenju. Ni potrebno veliko. Potrebuješ znanje in potrebno je delovati. Učinek sorazmerno vloženemu avtomatično sledi. Nagrada je najslajša: zadovoljstvo in doseganje ciljev, saj veš, kam hočeš priti na tej poti svojega življenja.

 

Cilji so pomembni, ker usmerjajo naš korak. So kot luč, ki nam signalizira, da se na poti ne zgubimo. Zdrava pamet in tudi znanstvene raziskave potrjujejo, da bodo tisti, ki so zastavili specifične in jasno opredeljene cilje, veliko dlje živeli kot tisti, ki jih ne. Živel bodo bolj uspešno in bolj izpolnjeno življenje. Pri tem je dobro vedeti, da mora biti postavljen cilj dokaj specifičen glede tega, kaj si želite. Prav tako je potrebno čimbolj natančno opredeliti sredstva in namen, kako doseči nek cilj.

 

Torej, zdaj veš, kako si lahko utreš svojo uspešno pot. Veš, da nima smisla ždeti in čakati.  Veš, da obstajajo načini, da se postaviš na svojo pot. Veš, da ti ni treba ostati izgubljen ali zapostavljen, nebogljen. Samo deluj. Nadaljuj z rastjo.

Deli svoje izkušnje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...