Katja Rebolj

Praproti, ki jih jemo

piše: Katja Rebolj
19. maj 2021    96 ogledov

Opis užitnih praproti v Sloveniji


Orlova praprot, Pteridium aquilinum, je dobila ime po orlu, saj naj bi na neki stopnji rasti imela obliko dvoglavega orla. Je najpogostejša praprot pri nas.

Navadna glistovnica, Dryopteris filix-mas, je pogosta vrsta po vsej severni polobli, čeprav je v Ameriki manj pogosta. V zeliščarstvu se uporablja kot zdravilo za notranje zajedalce. Pogosto zasledimo, da je strupena, a boljši izraz je kot smo spoznali pogojno užitna. Poznamo tudi nekaj drugih vrst glistovnic, ki so si med seboj bolj ali manj podobne, njihova užitna vrednost pa ni potrjena.

Podborka, Athyrium filix-femina. Na prvi pogled jo težko ločimo od glistovnice. Po latinskem imenu vidimo, da so jo včasih imeli za žensko rastlino glistovnice.

Navadna peruša, Matteuccia struthiopteris, pogosto raste divje v naravi, hkrati pa je priljubljena okrasna praprot v okrasnih in kmečkih vrtovih. Spoznamo jo po značilni rasti (uvodna slika tega bloga). Ponavadi raste v sestojih in le kratek čas lahko nabiramo njene mlade, še zavite poganjke. Nekaterim je vonj surovih listov neprijeten, meni se zdi nevrtalno zelen.

V angleškem jeziku vse te praproti imenujejo “fiddleheads”, saj s svojo zavitostjo posnemajo polže violine in drugih godal. V nekaterih restavracijah veljajo za specialiteto.

 

Kaj pater Ašič zapiše o praprotih?


Kljub novejšim dejstvom o strupenih spojinah iz praproti, pa so že včasih vedeli, da so praproti v prekomernih količinah strupene. Za določene zdravstvene težave so jih vseeno uporabljali. Vedno v časovno omejeni kuri in večinoma le zunanje. Tudi pater Ašič ima v svoji knjigi zdravilnih zelišč vključeno orlovo praprot. O njej piše:

  1. Blazina natlačena s praprotjo je najbolj zdravo ležišče, ki si ga moremo misliti. Na njem utrujenost kar izpuhti.
  2. Bolhe, stenice in uši ne prenesejo vonja praproti, zato se jih lahko znebimo na ta način.
  3. Suha praprot v čevljih preganja utrujenost in greje noge.
  4. V žganju namočena korenika je sredstvo proti putiki in revmi.
  5. Praprotin izvleček v domačem kisu pomaga pri opeklinah.
  6. Praprot notranje uporabljamo previdno v primeru glist in trakulje.
  7. Nosečnice ne smejo uživati praproti, niti na njej ležati.

 

Praproti moramo znati pravilno pripraviti, da so užitne.

Kako jih pripravimo, sem opisala na spletni strani: https://katjarebolj.com/praproti/

Vabljeni k branju in raziskovanju narave!

Vir: https://katjarebolj.com
Deli svoje mnenje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...