Rachel Cheng

Tradicionalno kitajsko zdravilo proti astmi

piše: Rachel Cheng
17. maj 2018    321 ogledov

Astma je zelo pogosta bolezen. Svetovna zdravstvena organizacija (STO) je ocenila, da zanjo trpi približno 300 milijonov ljudi po vsem svetu. Tipični simptomi astme so sopenje (žvižgajoč zvok v prsih), primanjkovanje diha, kašljanje in tesen občutek v prsih, ki ga povzroča zapora v dihalnih poteh, ki nastane kot posledica vnetja ali mišičnih krčev. Astma se lahko pojavi v vseh starostih, če jo zanemarimo, pa se lahko ponavlja in postane kronična.

 

Kitajska zdravilna zelišča se za zdravljenje astme uporabljajo že več kot tisoč let. Zhang Zhongjing je bil eden najbolj znanih kitajskih zdravnikov. Vzpostavil je posebno teorijo zdravljenja in povzel izkušnje z zdravljenjem, vključno z astmo, ki so še vedno učinkovite in jih kitajski zdravniki še uporabljajo. Na splošno je potrebno kitajska zdravilna zelišča dobro organizirati v kompleksno formulo, s katero se bolezni zdravijo na podlagi edinstvene teorije in diagnoze.

 
Je simptome astme res mogoče odpraviti?

 
V praksi pri zdravljenju s TKM na klinikah ne želimo le nadzirati simptomov astme, temveč se trudimo, da bi jih dolgoročno odpravili. Ta cilj je popolnoma dosegljiv z dvodelnim pristopom:

 
1)   Simptome spravimo pod nadzor z zatiranjem zunanjih patogenov (navadno prehlad, gripa ali druga okužba zgornjih dihalnih poti).

2)   S toniki ter protialergijskimi zelišči za uravnavanje imunosti utrdimo pljuča ter umirimo imunski odziv.

Zdravljenje TKM je neprecenljivo prav zaradi druge faze, saj konvencionalna medicina še ni razvila zdravil, ki bi lahko to dosegla, pacienti pa so zato za vedno odvisni od inhalacijskih naprav.

 
Kaj povzroča astmo?

 
Orientalska medicina navaja, da obstaja veliko dejavnikov, ki lahko sprožijo napad astme. Med drugim so to napad zunanjih patogenov, prehrana, čustvene motnje, prirojene šibkosti in kronične bolezni.

 
Zunanji patogeni, kot sta mraz in toplota, pogosto povzročajo napade astme. V skladu s teorijo TKM pljučni sistem koži zagotavlja energijo za obrambo proti zunanjim patogenom. Ker okolje vpliva na kožo, se spremembe odražajo v pljučih. Ko so pljuča napadena, je njihova funkcija uravnavanja vodnih kanalov poškodovana, zato začne voda stagnirati, pacientu pa začne teči iz nosa in njegovi izbljuvki postanejo beli. Ko se izbljuvki še naprej nabirajo in je energija telesa, s katero bi jih odstranilo, šibka, so dihalne poti ovirane, kar povzroči težave z dihanjem.

 
Astmo lahko sproži tudi prehrana. Surova in hladna hrana lahko poškoduje vranico in navadno pripomore k stagnaciji tekočin ter povečanem proizvajanju sluzi. Težka, sladka in mastna hrana ponavadi v telesu ustvari sluz in vročino. Tudi za ribe, rake, lupinarje in drugo morsko hrano je bilo opaženo, da poveča možnost napadov astme.

 
Prav tako so pogosti vzroki za astmo prirojene šibkosti ter kronične bolezni. Otroci z astmo imajo v splošnem prirojeno pomanjkanje energije Qi v ledvicah. Po drugi strani je zelo verjetno, da bodo pacienti s kroničnimi boleznimi, kot sta kronični kašelj in prehlad/gripa, ki se ponavlja, trpeli za pomanjkanjem pljučne energije.

 
Kako kitajska medicina ponavadi zdravi astmo?

 
Zdravljenje z akupunkturo proti astmi

 
Akupunktura lahko pomaga sprostiti napete mišice in blokade brez stranskih učinkov, ki so zelo pogosti pri konvencionalnih metodah zdravljenja kot npr. z inhalacijskimi napravami. Akupunktura telo umiri in lajša simptome astmatičnega napada. Prav tako sprosti blokade v meridianih, zaradi česar se lahko obrambni Qi nemoteno pretaka po telesu. Akupunktura lahko pomaga sprostiti parasimpatično živčevje ter povečati sproščanje nevrotransmiterjev v možgane. Nekateri pacienti lahko izboljšanje stanja vidijo že po prvem zdravljenju z akupunkturo. 

 
Pogost pristop je akupunktura telesa, ki utrdi ledvice in pljuča. Uporabijo se različne akupunkturne točke, ki so odvisne od pacientove konstitucije ter razlogov za astmo. Več o akupunkturi si lahko preberete na https://www.akupunkturatkm.com/akupunktura .

 
Kitajska zdravilna zelišča proti astmi

 
Mešanica kitajskih zelišč pomaga utrditi pljučni in imunski sistem. Zdravljenje z zelišči učinkovito zmanjšuje možnost ponovitve astmatičnega napada. Izvajalec predpiše zeliščno formulo, ki temelji na telesni konstituciji, stanju astme, njenem izvoru ter posebnih potrebah pacienta.

Zelišča, ki se pogosto uporabljajo pri zdravljenju astme in bronhitisa, so:

  • Marelično seme (Xing Ren), korenina zvončice (Jie Geng) za odstranjevanje sluzi ter zmanjševanje sopenja
  • Sladki koren (Gan Cao) in atractylodes macrocephala (Bai Zhu) za izboljšanje zaloge Qija in blaženje kašlja s spodbujanjem nemotene cirkulacije Qija
  • Angelika (Dang Gui) za izboljšanje cirkulacije krvi v pljučnem sistemu
  • Rdeči deževnik (Di Long) za razširitev bronhiolov ter lajšanje sopenja
  • Lilija (Bai He) in korenina glehnia (Bei Sha Shen) za izboljšanje delovanja pljuč

 

Kombinacija zdravljenj


Kombinacija akupunkture z zdravilnimi zelišči in tretmaji, kot so vakumska terapija, tretma z zeliščno paro ter moksibustija, katerih cilj je zmanjšati pomanjkanje obrambnega Qija, je učinkovitejša in jo tudi priporočamo.

 


Prevod: Klara Lubej

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...