Društvo Tolmun

Že drobni trenutki zadovoljstva nas lahko napolnijo

17. avgust 2020    63 ogledov

Kot ljudje smo povezani z navidezno nitjo življenja. Na ta način ostajamo živi. Simpatični živčni sistem, ali se tega zavedamo ali ne, nas nenehno pripravlja na preživetje, budnost in akcijo. Četudi se nahajamo v zavedno varnem okolju, simpatikus s svojim odzivom »boj ali beg« odreagira, ko začuti morebitno  nevarnost. Možgani usmerjajo telo tako, da stresni hormoni in kopico drugih biokemičnih snovi preplavi krvni obtok, kar veča srčni utrip, skrči mišice, pospeši delovanje dihal, sprosti glukozo za energijo in druge odzive, kar telo tudi pripravi na samoobrambo.

Tak odziv je ključnega pomena za preživetje, a dobro je tudi vedeti, da naša telesa ne poznajo razlike med resničnimi in le zaznanimi grožnjami. Na primer, ko hodite po gozdu in vidite palico in mislite, da je kača, se zgodi podoben avtonomni odziv. Tudi ko vas v resnici ne ogroža neka nevarnost, se lahko ta takojšnja primarna reakcija sproži celo večkrat na dan, kar vodi v prenapeto in skoraj neprekinjeno stanje boja ali bega. To negativno vpliva na naše razpoloženje, hormone, cikle spanja, na kardiovaskularni, imunski in prebavni sistem. Sčasoma v naša tkiva vnese vnetja, ki lahko sprožijo bolezni. Splošno se ocenjuje, da približno 80 odstotkov obiskov pri zdravniku pravzaprav posledica simptomov, ki so povezani s stresom in njegovimi posledicami.

Dobra novica je ta, da si lahko povrnemo moč nad svojim živčnim sistemom, tako da spremenimo, kako razmišljamo in kako dojemamo nevarnost v različnih oblikah. Blišč telesa se skriva v parasimpatičnem živčevju, ki blesti v času počitka in presnavljanja. Ta utiša odzivnost v sili in vzpostavi fiziološko ravnovesje ter tako pomaga, da naše celotno bitje deluje bolj optimalno. 

Za aktiviramo tega sistema se uporablja tehnike, ki so znane v vseh oblikah umirjenih oblik vadbe: joga, meditacija, qigong in taijiquan (tai chi). To so tehnike, ki aktivno gojijo sproščanje naše celostne biti, kar pomaga ustaviti, prerazporediti in celo preprečiti naše ukoreninjene vedenjske odzive.

Mirni qigong gibi, ki jih izvajamo s posebno pozornostjo na energijsko pretočnost, s sproščenim delovanjem, lahko takoj zmanjšajo stres in posredno preprečijo nastanek bolezni, boljšajo spomin, večajo jasnost in koncentracijo, izostrijo intuicijo in na ta način večajo občutek zadovoljstva, saj v nas jačajo dražljaje radosti in veselja. 

Enostavna vadba preprosto deluje na nek neopisljiv, a čudovit način, saj aktivira sisteme, ki sicer delujejo v času počitka in v času presnavljanja. Ne zahteva nič posebno zapletenega ali težkega, niti posebnih rekvizitov. Zahteva natančno izvajanje gibov, v ustreznem ritmu in z veliko mero pozornosti v sebi. 

Pri izvajanju se išče občutek prijetnega ugodja, ki pa se ga z osvojenimi tehnikami postopno nadgrajuje in izpopolni. Odpravlja se nepotrebne sekvence gibov, ki nezavedno trošijo našo energijo, kar ruši našo stabilnost in učinkovitost. Že enourna vadba v nas vnese toliko pozitivnih dražljajev sprostitve, da se proti stresu okrepimo za dva ali tri dni in na ta način jačamo imunski sistem. Seveda, z vsakodnevnim izvajanjem vsaj ene od qigong vaj ta učinek podaljšujemo.

Ko preko qigong izvajanja spoznamo, koliko dobrega in sproščenega privoščimo lastni biti, nam raste tudi samozavest in samozadovoljstvo. Občutek, da lahko sami usmerjamo svoje zadovoljstvo, je neprecenljiv. 

Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...